Harry Potter

by admin

Harry Potter jest jedenastoletnim chłopcem, którego wychowuje wujostwo, ponieważ jego rodzice nie żyją. Wuj Vernon i ciotka Petunia nie lubią go, ponieważ ciągle dzieją się wokół niego niewytłumaczalne rzeczy, nie przepada za nim także ich syn, Dudley. W dzień jedenastych urodzin Harry dowiaduje się od ogromnego, brodatego mężczyzny, Hagrida, że jest czarodziejem i ma rozpocząć naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Okazuje się także, że rodzice Harry’ego nie zginęli w wypadku samochodowym (tak mówili chłopcu wuj i ciotka), ale zabił ich największy czarnoksiężnik wszech czasów – Lord Voldemort. Harry jest sławny w całym czarodziejskim świecie, ponieważ jako roczne dziecko przeżył jego atak, a Lord Voldemort gdzieś zniknął i od tej pory nikt go nie widział.

W drodze do szkoły, w wiozącym uczniów pociągu, Harry poznaje swojego przyszłego przyjaciela, rudego chłopca o imieniu Ron Weasley. Zawiera także znajomość z zarozumiałą Hermioną Granger i nieśmiałym, nieporadnym Neville’em Longbottomem, którzy z czasem również staną się jego przyjaciółmi. Jego najgorszym wrogiem wśród uczniów zostaje Draco Malfoy, pyszałkowaty i nieprzyjemny chłopiec.
Rok szkolny mija Harry’emu na poznawaniu nowych czarów, doskonaleniu swoich umiejętności i uczeniu się zasad panujących w społeczności czarodziejów. Harry jest dobrym, zdolnym uczniem, odkrywa też w sobie wielki talent do sportu czarodziejów – quidditcha. Łamie jednak często regulamin szkoły, jak na przykład wtedy, gdy pomaga odesłać ze szkoły małego smoka, którego wyhodował po kryjomu Hagrid – klucznik i gajowy szkoły. Największym nieprzyjacielem Harry’ego wśród nauczycieli jest cyniczny profesor eliksirów, Severus Snape, który z jakiegoś powodu wręcz chłopca nienawidzi. Harry odwzajemnia mu się w taki sam sposób. Pewnego dnia zaczyna podejrzewać, że profesor Snape jest zwolennikiem Voldemorta i że chce mu pomóc w powrocie, kradnąc przechowywany w Hogwarcie kamień filozoficzny. Kamień ten służy do produkcji eliksiru życia, który – regularnie pity – zapewnia nieśmiertelność.

Podczas pracy w Zakazanym Lesie, otaczającym szkołę, Harry spotyka zakapturzoną postać pijącą krew rannego jednorożca. Taka krew ma moc przywrócenia do życia każdego, kto jej skosztuje. Harry jest już pewien, że Voldemort szuka drogi powrotu, i postanawia nie dopuścić, by kamień filozoficzny wpadł w jego ręce. Uciec przed tą postacią pomagają mu centaury zamieszkujące las.

Okazuje się jednak, że przeciwnikiem chłopca w walce o kamień nie jest profesor Snape, ale profesor obrony przed czarną magią, lekceważony przez wszystkich, niezdarny, jąkający się profesor Quirrell. To on pomaga Voldemortowi. Harry staje z nim do walki i udaje mu się wygrać dzięki ochronie, jaką zapewnia mu ofiara matki, która oddała własne życie, by ocalić syna. Miłość matki sprawiła, że Voldemort w ciele Quirrella nie mógł nawet dotknąć Harry’ego.

Kończy się rok szkolny. Harry wraca na wakacje do domu, szczęśliwy, że udało mu się pokrzyżować plany złego czarnoksiężnika.

kolorowanki do wydrukowania